Малко известни факти за морковите.

, морковите са станали първите зеленчуци, които са консервирани. Днес, САЩ, Франция, Англия, Полша, Китай и Япония са сред най-големите производители на моркови.

Морковите предотвратяват стареенето на кожата. Витамин А и антиоксидантите, които се съдържат в тях, предпазват кожата от изгаряне и изсушаване.

Изследването открива, че когато клетките на костната или лимфната левкимия са третирани, нарастването на раковите клетки спира. Морковите също участват в  специален списък на храните понижаващи риска от рак на пикочния мехур в изследване на Медицинския Център в Сан Диего.

Съдържащата се в морковите целулоза помага в грижите за стройна фигура, подпомага отслабването и освобождава тялото от вредните токсини.

За запазване свежестта на морковите е необходимо да се намали количеството влага, което те губят. Поради това, е необходимо те да се съхраняват в най-студената част на хладилника в найлонова торбичка или увити в хартиена кърпа, което ще намали кондензацията.

Фалкаринолът е естествен пестицид, отделян от морковите, с цел да не бъдат нападани и увреждани от гъбички корените на растението. Морковът е вероятно единственият зеленчук, в който тази съставка се съдържа.

Може да бъде ефективен и срещу акне, черни петна и проблеми със сухата кожа, тъй като съдържа много витамин А. Може да помогне за облекчаване на сърбеж и обриви по суха кожа, особено през зимата. Сокът от моркови може да се прилага и върху кожата. По този начин е възможно да се постигне максимална ефективност.

Открито е, че за период от четири седмици, нивата на морковите фенолната киселина и бета каротина се повишават драстично, когато морковите са подложени на топлинна обработка. Изследването открива също, че антиоксидантната активност се запазва дори седмица след размразяване на пюрираните моркови. Въпреки че антиоксидантните нива падат след този период, те не достигат нивата при сурово състояние.

До късния шестнадесети век морковите са били предимно лилави, заради съдържащите се в тях антоцианини. Това са пигменти, които дават цвета на боровинките, гроздето, къпините и други горски плодове.

Пиенето на малки количества сок от моркови може да помогне за намаляване нивата на кръвната захар. Проучвания, направени при плъхове със захарен диабет, показват, че ферментиралият сок от моркови намалява кръвната захар и подобрява други свързани състояния.

Познати с полезното си действие срещу ултравиолетовата радиация, морковите имат важно значение и при лечението на сърдечносъдови заболявания и при превенцията на инсулта, като средство за защита от инфекции при рани и белези, за защита на детската кожа, за прочистване на дебелото черво и промиване на токсините.

Подробна статия за сърдечните заболявания ще намерите тук.

Макар че обикновено се асоциират с оранжев цвят, в действителност, морковите растат в множество различни цветове, включително бяло, жълто, червено или пурпурно.

Морковите могат да се използват под формата на чай, отвари, лапи и каши.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *